K evanjelizácii Rómov

30. apríla 2011, kvetina, Nezaradené

 

Pred pár dňami (28. apríla 2011 v Panta Rhei) som sa zúčastnila debaty Cafe Europa (www.cafeeuropa.sda.sk) na tému „Zvýhodňovanie Rómov nie je cestou k ich začleneniu? Súhlasíte, alebo ste proti?“

 

V úvode diskusie organizátorky pripomenuli, že 10 až 12 miliónov Rómov v Európe sa stretáva s diskrimináciou a vylúčením. Len približne 40% Rómov v EÚ získa základné vzdelanie, úroveň zamestnanosti Rómov je nízka. Lepšia ekonomická a sociálna integrácia Rómov je kľúčová, tvrdí Európska komisia a vyzýva členské štáty k zlepšeniu prístupu Rómov k vzdelaniu, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti a bývaniu.

 

V debate ako zvyčajne vystúpili dvaja hlavní diskutujúci zastupujúci protikladné strany názorového spektra. Úlohou jedného z nich bolo tézu obhájiť, úlohou druhého vyvrátiť. Bol priestor aj pre vyslovenie otázok a názorov zúčastnených. Zúčastniť sa mohol ktokoľvek.

Okrem iného z publika odznela aj otázka pre obidvoch hlavných diskutujúcich, že ako konkrétne si predstavujú riešenie problému chudobných Rómov žijúcich v osadách, aké majú na to konkrétne návrhy.

Jeden z hlavných diskutujúcich – p. Štefan Šarkozy (Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity) uviedol ako zásadné riešenie to, že treba nastaviť také kritériá, aby zamestnávatelia mali záujem zamestnávať Rómov napr. pri stavbe diaľnic a ďalších aktivitách financovaných z verejných zdrojov.

Ďalší z hlavných diskutujcich – p. Lukáš Krivošík (novinár, časopis Týždeň) odmietol, aby štát zamestnávateľom predpisoval, koho majú zamestnávať a uviedol ako zásadné riešenie evanjelizáciu Rómov. Odvolal sa na štúdiu Slovenskej akadémie vied, podľa ktorej sa evanjelizáciou podstatne zmenil život 10 000 Rómov.

Osobne poznám ľudí, ktorí sú pod vplyvom evanjelizácie šťastní a s pokojom v duši prijímajú a do istej miery aj riešia ťažkosti, ktoré im život prináša a pomáhajú aj ďalším. Nechcú mať hmotné bohatstvo, len to, čo nevyhnutne potrebujú na živobytie. Patrí im moja úcta.

Neverím však, vychádzajúc z približne dvetisícročnej histórie kresťanstva a ešte dlhšej histórie ľudskej chudoby doteraz pretrvávajúcej, že by evanjelizácia samotná zásadne vyriešila problém chudobných Rómov, o ktorých sa počas uvedenej diskusie hovorilo a ani problém chudoby (absencie zdrojov na uspokojenie základných životných potrieb) vôbec. Neodmietam evanjelizáciu, naopak, ale nebolo by dobré, keby sa štátne orgány pod vplyvom politickej pravice snažiacej sa minimalizovať zásahy štátu de facto spoliehali len na ňu.

 

 

Marta Hrebíčková